Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Yatta.pl

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

9/10
grafika: 9/10

Ocena redakcji

8/10
Głosów: 27 Zobacz jak ocenili
Średnia: 7,78

Ocena czytelników

8/10
Głosów: 340
Średnia: 7,59
σ=1,6

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Avellana)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Głosy z odległej gwiazdy

Rodzaj produkcji: seria OAV (Japonia)
Rok wydania: 2002
Czas trwania: 25 min
Tytuły alternatywne:
  • Hoshi no Koe
  • Voices of a Distant Star
  • ほしのこえ
Tytuły powiązane:
Postaci: Obcy; Miejsce: Inne planety, Japonia; Czas: Przyszłość; Inne: Mechy
zrzutka

Kolejna, po She and Her Cat, autorska produkcja Makoto Shinkaia. Krótka i piękna opowieść o dziewczynie i chłopcu, rozdzielonych przez los.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Mikako i Noboru przyjaźnią się od zawsze i na zawsze zamierzają zostać razem. Wszystko jednak się zmienia, gdy Mikako zostaje wybrana do wzięcia udziału w misji, mającej na celu wytropienie i zniszczenie wrogiej rasy Tarsian. Z Marsa, z bazy treningowej na orbicie Jowisza, z Plutona, z systemu planetarnego Syriusza, Mikako wysyła do Noboru wiadomości. Ale gdy narastają dzielące ich lata świetlne, coraz dłużej trwa, nim listy dotrą do adresata…

A więc o czym opowiada to anime? Mamy tu dziewczynę i chłopaka, przyjaźń zamieniającą się w uczucie, rozstanie, wojnę z obcą cywilizacją, walki mechów, eksplorację odległych planet… I to wszystko zmieszczone w zaledwie 25 minutach. Pomysł bardzo ryzykowny, a jednak niezwykle udany. Nie jest to ciąg migawek w konwencji wideoklipu – mimo liczby wydarzeń rytm narracji jest spokojny, zależny tylko od stanu emocji bohaterów. Nie ma tu zbędnych obrazów, zbędnych słów. Osobom przyzwyczajonym do 26­‑odcinkowych serii, do powolnego rozwoju relacji (oraz do mnóstwa mniej lub bardziej potrzebnych „wypełniaczy”) może się to wydać całkiem nieprawdopodobne – jednak Makoto Shinkai udowodnił, że jest mistrzem krótkiej formy w swym poprzednim dziele, She and Her Cat, zamykającym się w pięciu minutach.

Tak jak poprzednio jest to w całości robota jednego człowieka. Głosu postaciom użyczyli sam Makoto Shinkai oraz jego narzeczona, Mika Shinohara. Rysunek postaci może nie każdemu przypadnie do gustu – są dość typowe – jednak już wszelkie tła i otoczenie zachwycają precyzją wykonania. Operując światłem, pogodą, porami roku, autor uzyskuje naprawdę niezwykły efekt, „podbijając” uczucia i słowa bohaterów.

Mówiąc krótko: być może nie każdy będzie umiał docenić to anime – ale jednak jest to pozycja obowiązkowa!

Avellana, 7 kwietnia 2004

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: CoMix Wave
Autor: Makoto Shinkai
Projekt: Makoto Shinkai
Reżyser: Makoto Shinkai
Scenariusz: Makoto Shinkai
Muzyka: Tenmon

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Hoshi no Koe - artykuł na Wikipedii Nieoficjalny pl
Hoshi no Koe — recenzja na Anime Forever Nieoficjalny pl