Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Forum Kotatsu

Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2nd GIG

Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG vol. 6
Nośnik: DVD
Wydawca: IDG (www)
Data wydania: 30.04.2007
Odcinki: 18-20
Czas trwania: 95 min
Ścieżka dźwiękowa: japoński, angielski
Napisy: polski
Lektor: polski
  • Licencja na wypożyczanie: brak
  • Dodatki: bezpośredni dostęp do scen, wywiad, streszczenia odcinków, plakat
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Opis

Szósta płyta z serii Ghost in the Shell S.A.C. 2nd GIG, wydana 30 kwietnia 2007 r. powoli zaczyna wprowadzać w wydarzenia czekające nas w odcinkach końcowych. Przy czym o ile pierwszy odcinek z główną osią fabuły nie ma praktycznie nic wspólnego (poza jedną wzmianką), o tyle dwa dalsze można traktować już jako początek finałowej kulminacji.

W odcinku noszącym tytuł Przezroczyści (typ „Dividual”) Batou i Motoko zostają wysłani do Berlina, by wraz z funkcjonariuszami z innych państw wziąć udział w akcji schwytania groźnego terrorysty, noszącego przydomek Anielskie Pióra. Jako że zbliża się kolejne ważne wydarzenie polityczne, istnieje duża szansa, że przestępca znów uderzy, a że przed każdą akcją zatrzymuje się w Berlinie… Cóż, gdzie w takim razie można go najłatwiej namierzyć? Niestety, cała „akcja” sprowadza się do obserwacji ważnych punktów miasta przez agentów w maskujących płaszczach. No rozumiem, że stoją na dworcach czy dachach… Ale po co, u licha, wyznaczyli dla Batou jako punkt obserwacyjny berlińską Siegessaule z brązową figurą Nike?! W dodatku po jego rejonie kręci się tajemnicza dziewczynka, która zdaje się widzieć cyborga mimo nowoczesnego maskowania… Poważnym zarzutem wobec tego odcinka jest wyraźna niekonsekwencja w budowaniu postaci Batou. Otóż otrzymał on wyjątkowo nieudany „specjalny” odcinek, który miał najwidoczniej pokazać jego „ludzką twarz” i przybliżyć go widzowi. Niestety, Batou zachowuje się tu nie jak profesjonalista, ale jak żółtodziób, który za taki numer, jaki wycina w trakcie akcji, powinien wylecieć z Sekcji. Moim zdaniem jest to jeden z najsłabszych odcinków i bez żalu można go sobie darować, a zamiast niego wrócić do Przejażdżki po dżungli z pierwszej serii, która w o wiele bardziej konsekwentny sposób pokazuje postać i uczucia Batou jako człowieka, a nie cyborga.

W odcinku pt. Reakcja łańcuchowa (typ „Individual”) powracamy już do głównego wątku serii. Podczas gdy Motoko i Batoku przebywali na misji w Berlinie, uchodźcy ogłosili Dejimę strefą autonomiczną. Jak się wszyscy domyślają, za tym wydarzeniem stoi nie kto inny, jak Kuze… Ale czy na pewno tylko on? Sekcja 9 otrzymuje zadanie schwytania go na jego własnym terenie, co powinno być o tyle łatwiejsze, że Motoko udało się dotrzeć do jego matrycy pamięci i zyskać niezbędne informacje. Jednakże niektórzy uchodźcy są wyjątkowo nieprzyjaźnie nastawieni do sił rządowych i próby ujęcia ich bohatera nie zawsze się dobrze kończą…

Zasłona dymna (także typ „Individual”) przynosi nam nowe informacje o Kuze i jego działaniach. Okazuje się, że pluton przyda się także zbuntowanym uchodźcom, a od kogo go można kupić, jeśli nie od byłego rosyjskiego generała? Sekcja opracowuje plan ujęcia zarówno generała, jak i samego Kuze podczas transakcji. W tym celu Motoko próbuje się skontaktować ze znajomym hakerem, który mógłby dostarczyć informacji o miejscu i czasie zakupu. Niestety znów (sic!) „coś” idzie nie tak i dzięki interwencji sieciowych sił wyższych haker ma wyjątkowo mało do powiedzenia. Jednocześnie Batou i Togusa nie czekając na decyzję Major rozpoczynają akcję w podziemiach starej rosyjskiej bazy.

Oprócz odcinków na płycie znajdziemy także scenki Z życia tachikomów oraz dwa wywiady. Pierwszy z Kenjim Kamiyamą, Atsuko Tanaką i Akio Otsuką – reżyserem i seiyuu podkładającymi głos postaci Motoko i Batou – w którym to aktorzy rozmawiają o swoich postaciach i ich rozwoju w trakcie trwania serii. Drugi wywiad, przeprowadzony z Kenjim Kamiyamą, Koichi Yamaderą (Togusa) i Taro Yamaguchim (Boma), zawiera dywagacje ekipy na temat zakończenia Ghost in the Shell: Stand Alone Complex i przyszłości Gohdy, a także wyjaśnia sposoby komunikacji członków Sekcji 9.

Do menu i jakości technicznej wydania praktycznie nie mam zastrzeżeń. Do płyty jak zwykle dodany został plakat ze sceną znajdującą się na okładce. W odcinku Zasłona dymna po raz pierwszy pojawiają się wyraźne różnice pomiędzy oboma listami dialogowymi i czasem dziwnie brzmiące sformułowania („twarde dowody”). Można też zauważyć, że wydawnictwo IDG popełniło błąd w druku tytułów poszczególnych odcinków na okładce. Błąd dotyczy odcinka 18., noszącego tytuł Przezroczyści (a nie, jak błędnie podano na okładce, Przezroczystości) oraz odcinka 20., gdzie zamiast Zasłony dymnej jako tytuł podano Ulotność. Na szczęście napisy tego błędu już nie zawierają.

IKa, 26 lipca 2007
Recenzja anime

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG vol. 1 IDG 2006
2 Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG vol. 2 IDG 2007
3 Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG vol. 3 IDG 2007
4 Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG vol. 4 IDG 2007
5 Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG vol. 5 IDG 2007
6 Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG vol. 6 IDG 2007
7 Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG vol. 7 IDG 2007
8 Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG vol. 8 IDG 2007
9 Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG Wydanie zbiorcze IDG 2010