Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Komentarze

ukloim

 • Avatar
  ukloim 2.07.2021 16:45
  Re: Ło Panie, kto Panu to tak...
  Komentarz do recenzji "Wonder Egg Priority"
  Spodziewałem się za to dopracowanej animacji – tymczasem w odcinku, na który mieli miesiące czasu

  Na produkcję odcinka od podstaw (storyboard zaczął powstawać dopiero po zakończeniu produkcji dwunastego odcinka) mieli trzy miesiące – to bardzo mało, szczególnie przy tak ambitnej produkcji, dodatkowo przy ograniczonych zasobach ludzkich.

  Kto to rysował? Jakieś dziecko?? Takie babole po prostu nie miały prawa się tu znaleźć a jednak się znalazły. Tak jakby nikomu z produkcji juz nie zależało na tej serii.

  Możesz wierzyć albo nie, ale jestem przekonany, że zależało absolutnie wszystkim. Takie komentarze szczególnie bym sobie odpuścił w sytuacji, w której cała ekipa niemalże umiera, żeby dostarczyć produkt w niemożliwym do zrealizowania terminie.
 • Avatar
  ukloim 2.07.2021 01:14
  Re: special (póki nie ma osobnego ogryzka)
  Komentarz do recenzji "Wonder Egg Priority"
  Trudno by było wykorzystać całe 45 minut na coś nowego, kiedy na produkcję tego odcinka ekipa miała zaledwie trzy miesiące – oddali go ponownie niedługo przed dedlajnem. Poza tym, seria od samego początku była planowana na 12 odcinków, ten najnowszy, wyemitowany jako „specjalny”, nigdy takowym „specjalnym” odcinkiem nie miał być. To jednak nie zmienia faktu, że być może taki rozwój sytuacji wymusił jakieś zmiany w scenariuszu, bo nie mogli sobie pozwolić na wizualne fajerwerki; część animatorów po prostu nie była już dostępna, między innymi Keisuke Kobayashi, główny animator serii.
 • Avatar
  ukloim 9.04.2021 21:35
  Re: Nic specjalnego
  Komentarz do recenzji "Tenkuu Shinpan"
  Nie chcę off­‑topować, bo nie ma to najmniejszego sensu, ale z twojej pierwszej wypowiedzi wcale nie wynikało to, co napisałeś w odpowiedzi do mojej. Jak sam zauważyłeś, Netflix to zleceniodawca, inwestor, więc „realizacyjnie” dać radę mogło albo studio (w tym wypadku Zero­‑G), albo precyzyjniej ekipa produkcyjna (bo studio z reguły tak naprawdę też niewiele znaczy).

  Nie czepiałbym się, ale ludzie mają tendencje do przypisywania zasług nie tym instytucjom, którym trzeba, stąd mój, być może nieco „kąśliwy”, komentarz.
 • Avatar
  ukloim 9.04.2021 18:52
  Re: Nic specjalnego
  Komentarz do recenzji "Tenkuu Shinpan"
  Realizacyjnie netflix nawet nieźle dał sobie radę

  Netflix to nie studio animacji, z realizacją nie ma nic wspólnego.
 • Avatar
  ukloim 30.03.2021 20:49
  Re: 12 odcinek w czerwcu?
  Komentarz do recenzji "Wonder Egg Priority"
  Seria nie jest ofiarą „dziwnej polityki Clover Works”, tylko stanu, w jakim obecnie znajduje się cała branża. Recap nie był planowany, a ekipa dosłownie umierała podczas prac nad serią – Shouta Umehara, producent, został zabrany do szpitala dwa razy na kroplówkę, po pięciu godzinach wrócił do pracy (tu chciałem zalinkować tweeta, ale niestety Yuusuke Kawakami go usunął). Ostatnie odcinki oddawane były na kilka godzin przed emisją i ratowali je 2nd key animatorzy z całego świata rekrutowani na Twitterze. Finał planowo powinien być emitowany dzisiaj, ale z przyczyn nie do końca zależnych od ekipy został przesunięty na koniec czerwca, co da w końcu tak potrzebny im czas. To, że ostatecznie seria wygląda tak dobrze i nie czuć spadku poziomu, wynika jedynie z ambicji ludzi, któzy nad nią pracowali (i z wielu nieprzespanych nocy). Podobnie, choć chyba mimo wszystko nie aż tak, w tym sezonie cierpi produkcja SK8.
 • Avatar
  ukloim 5.03.2021 12:30
  Re: Ex-Arm po 2 odcinku
  Komentarz do recenzji "Ex-Arm"
  No tak, a film to i z zamkniętymi oczami można obejrzeć…
 • Avatar
  ukloim 3.02.2021 20:34
  Re: Czekam na coś porządnego w serii
  Komentarz do recenzji "Black Clover"
  Konaka z animacją na pewno nie miał nic wspólnego, to scenarzysta. Za poszukiwanie animatorów odpowiadają producenci czy konkretnie producenci animacji, ewentualnie reżyser jak ma jakieś kontakty.
 • Avatar
  ukloim 26.01.2021 09:47
  Re: Odpowiedź na komentarz użytkownika Ryuki
  Komentarz do recenzji "Shingeki no Kyojin: The Final Season"
  Ganić komitet produkcyjny i zarząd Mappy, chwalić animatorów i resztę ekipy za ciężką pracę w fatalnych warunkach. To nie ich wina, że nie mają czasu, aby przygotować produkt, który będzie zadowalał wszystkich – robią co mogą.
 • Avatar
  ukloim 31.12.2020 01:20
  Komentarz do recenzji "Akudama Drive"
  No ale to anime chyba było na podstawie gry, a taka kombinacja rzadko się udaje fabularnie.

  Akudama Drive to seria oryginalna, bez materiału źródłowego.
 • Avatar
  ukloim 21.12.2020 18:10
  Re: Mniej znana perełka!
  Komentarz do recenzji "Tajemniczy świat Arrietty"
  Dwoje lektorów to akurat wymysł Monolithu, który wydawał wszystkie filmy Ghibli na DVD – w wydaniu fizycznym jest to samo.
 • Avatar
  ukloim 15.12.2020 12:55
  Re: Odpowiedź na komentarz użytkownika ukloim
  Komentarz do recenzji "Shingeki no Kyojin: The Final Season"
  Przeczytałem całą twoją wypowiedź, dlatego napisałem, że nie piję do twojej oceny ostatecznego efektu – to kwestia dyskusyjna i jak najbardziej może ci się nie podobać (ja sam uważam, że mogło to wyglądać lepiej). Oburzony absolutnie nie jestem, lubię po prostu czasem łapać za słówka :)
 • Avatar
  ukloim 14.12.2020 23:51
  Re: Odpowiedź na komentarz użytkownika ukloim
  Komentarz do recenzji "Shingeki no Kyojin: The Final Season"
  Nie oceniam też, czy ty piszesz prawdę

  Nie rozumiem czemu miałbym nie pisać prawdy i co tu właściwie jest do oceniania. Wykładam fakty, próbując jedynie nakierować na właściwe tory, wyjaśnić pewne kwestie, po czym spotykam się z taką reakcją. Absolutnie nie piję do twojej oceny efektu końcowego, nie podoba mi się jedynie rzucanie pewnymi terminami jak popadnie, kiedy wystarczy tak naprawdę parę chwil, żeby się odpowiednio dokształcić. Dlatego też, jako osoba prawdopodobnie nieco bardziej świadoma w tych kwestiach, napisałem odpowiedź do twojego komentarza, żeby być może nieco twoje wątpliwości rozjaśnić i nakreślić, dlaczego te sceny, które ci się nie podobały, wyglądały tak, a nie inaczej, bo bynajmniej nie zostało tam użyte CGI.

  Serio, to nie jest jest jakaś wiedza tajemna, do której mają dostęp jedynie wybrani – technika rotoskopowa znana i używana jest w animacji od wielu, wielu lat, jak się wie na czym ona polega, od razu można rozpoznać co zostało za jej pomocą wykonane.

  Polecam przejrzeć sobie zalinkowane sceny, żeby zaznajomić się z czym to się je: [link]; oraz przeczytać króciutki artykuł na Wikipedii o rotoskopie: [link]

  Albo zachęcam do wrócenia do Sakamichi no Apollon czy Carole & Tuesday, tam wszystkie występy są wykonane właśnie w ten sposób. Ewentualnie można obejrzeć Aku no Hana – tu z kolei cała seria powstała przy użyciu tej techniki.
 • Avatar
  ukloim 14.12.2020 10:58
  Re: Shingeki no Kyojin: The Final Season po 2 odcinku
  Komentarz do recenzji "Shingeki no Kyojin: The Final Season"
  Strasznie irytowało mnie te zagrania w CGI podczas ruchu postaci w niektórych scenach. Tytany jeszcze zrozumiem, bo w poprzednich sezonach już były w takim stylu robione, ale teraz po jaki ciul w takich momentach stosować taką technikę? Nie rozumiem, ale może się po prostu nie znam. Na plus na pewno nie wyszło.

  Nie było ani jednej sceny, w której postaci zrobione byłyby w CGI. Są za to bodajże dwie wykonane za pomocą techniki rotoskopowej, która polega na nakładaniu rysunków na nagrany wcześniej obraz.
 • Avatar
  ukloim 9.12.2020 20:53
  Re: Nowy początek
  Komentarz do recenzji "Shingeki no Kyojin: The Final Season"
  Reżyserów serii w zasadzie jest dwóch – Jun Shishido (tzw. chief director) i Yuuichiro Hayashi. Jeśli odnosisz się do mojego komentarza poniżej, to chodziło o reżyserów/nadzorców animacji pierwszego odcinka – a tych było trzech.
 • Avatar
  ukloim 7.12.2020 15:47
  Re: Shingeki no Kyojin: The Final Season po 1 odcinku
  Komentarz do recenzji "Shingeki no Kyojin: The Final Season"
  Ode mnie trochę technikaliów (abstrahując od moich wrażeń, ja Tytanów tylko czytam, na odcinek zerknąłem z czystej ciekawości):
  - trzech reżyserów animacji + jeden asystent (w idealnej sytuacji byłby jeden, góra dwóch)
  - dwóch reżyserów efektów
  - osiemnastu key animatorów
  - CGI w pełni outsourcowane do studia V­‑Sign

  Tragedii na razie nie ma, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że poza Tytanami w CGI (swoją drogą naprawdę niezłym) niewiele się tu poruszało, chociaż wyglądało całkiem ładnie dzięki dobremu nadzorowi rysunków. Myślę, że pierwsze trzy­‑cztery odcinki utrzymają podobny poziom, później może być gorzej. Opening to w zasadzie w kółko powtarzane te same efekty (wybuchy), też raczej nie świadczy to dobrze o stanie produkcji.

  Zobaczymy. Absolutnie nie życzę, żeby im się to posypało, aczkolwiek wszystko na to wskazuje.
 • Avatar
  ukloim 8.11.2020 21:14
  Komentarz do recenzji "Oldboy"
  Poprawione :)
 • Avatar
  ukloim 7.10.2020 23:04
  Komentarz do recenzji "Deca-Dence"
  Nie ma sprawy :)

  Produkcja anime to generalnie bardzo skomplikowane przedsiewzięcie, na które składa się wiele czynników dużo ważniejszych od pieniędzy. Linkuję jeszcze jedno wideo, tym razem Ajaya, w którym ponownie na przykładzie Dragon Balla Super opisuje, że czasem nawet więcej kosztuje zrobienie czegoś brzydkiego niż ładnego: [link]
 • Avatar
  ukloim 7.10.2020 00:11
  Komentarz do recenzji "Deca-Dence"
  Nie mam takiej wiedzy i pewnie nikt poza producentami nie ma, to nie Hollywood, gdzie takie informacje są podawane oficjalnie. A pytam, bo ludzie mają tendencję do rzucania komentarzami o wysokości budżetu, a budżet w anime to mit, wielokrotnie już zresztą obalany. To, że ten „drugi świat” tak wygląda, to tylko i wyłącznie świadoma decyzja artystyczna (więcej o tym w wywiadzie Tachikawy, Oshiyamy i Shuu dla ANN). Nie jest tak, że zanimowanie prostszych projektów kosztuje mniej, a skomplikowanych więcej.

  Polecam obejrzeć już nieco stare, ale nadal aktualne wideo Canipy: [link]

  Zerknąć na wpisy w tym temacie (pan jest profesjonalnym animatorem): [link]

  I przeczytać komentarz Ajaya, jednego z adminów Sakugabooru (tutaj akurat w kontekście Dragon Balla Super), który bardzo fajnie wyjaśnia na co tak naprawdę mogą mieć wpływ pieniądze w produkcji anime: [link]
 • Avatar
  ukloim 5.10.2020 09:04
  Komentarz do recenzji "Deca-Dence"
  Seria o małym budżecie

  Skąd ta informacja?
 • Avatar
  ukloim 13.07.2020 09:56
  Komentarz do recenzji "Nihon Chinbotsu 2020"
  Yuasa nie powiedział, że odchodzi z Science Saru, przestaje być tylko jego prezesem – w tej roli zastąpi go Eun­‑Yeong Choi. Co to dokładnie dla niego oznacza, zapewne dowiemy się w przyszłości.

  Zresztą, Yuasa wciąż w studiu robi film – [link]
 • Avatar
  ukloim 31.05.2020 01:12
  Komentarz do recenzji "Shingeki no Kyojin [2019]"
  Typowa, PR­‑owska kurtuazja. Co innego w takich komunikatach chciałbyś przeczytać niż same pozytywy?
 • Avatar
  ukloim 31.05.2020 00:41
  Re: Odpowiedź na komentarz użytkownika Nick
  Komentarz do recenzji "Shingeki no Kyojin [2019]"
  Wskaż mi chociaż jedną korporację, która w oficjalnym oświadczeniu przyzna, że źle traktuje swoich pracowników. To, że firma nigdy wprost ci o tym nie powie, nie znaczy, że tak się nie dzieje – stąd informacje trafiają do ludzi, którzy mają bezpośredni kontakt między innymi z animatorami i bez podawania nazwisk mogą taką wiedzę rozpowszechniać.

  Zresztą, to nie jest jakaś wiedza tajemna, że twórcom anime, przede wszystkim animatorom, bardzo mało się płaci w stosunku do tego ile się od nich wymaga. Żebym tym razem nie został oskarżony o brak źródeł, proszę bardzo: [link] [link]

  Tweety Terumi Nishii, projektantki postaci do Mawaru Penguindrum czy czwartego partu Jojo: [link]

  Tu z kolei fragmenty wywiadu z Georgem Wadą, prezesem Wit Studio, w którym udowadnia brak szacunku do swoich pracowników: [link]

  Polecam obejrzeć również ten film: [link]
 • Avatar
  ukloim 30.05.2020 12:11
  Komentarz do recenzji "Shingeki no Kyojin [2019]"
  Po pierwsze – studia animacyjne to tak naprawdę jedynie zleceniobiorcy, którzy wykonują robotę daną im przez tak zwane komitety produkcyjne.

  Po drugie – mi Wit Studio nie żal, bo sami z tej produkcji zrezygnowali i słusznie. Była dla nich zbyt obciążająca, a pracownicy zmuszeni byli zostawać po godzinach. Gdyby to jedynie od studia zależało, pewnie by nie rezygnowali. To komitet decyduje komu powierzy produkcje i kiedy ma nastąpić premiera. Ludzie zarządzający Wit zapewne stwierdzili, że nie dadzą rady, Mappa była wolna, więc to im zlecono produkcję finałowego sezonu, tyle. Zresztą, nie jest to nic nadzwyczajnego – wszyscy chyba pamiętają drugi sezon One­‑Punch Mana, prawda?

  Po trzecie – to nie studia tworzą anime, a ludzie. Gdyby Araki nadal reżyserował, ale pod szyldem Mappy, gwarantuję, że niewiele by się zmieniło. Nowa ekipa jest naprawdę w porządku. Jeśli nie mają jakichś szalonych dedlajnów, to ostateczny efekt powinien być jak najbardziej okej, choć oczywiście na pewno nieco odbiegać będzie od tego, do czego przyzwyczaiła poprzednia ekipa.
 • Avatar
  ukloim 6.01.2020 14:50
  Komentarz do recenzji "Boogiepop wa Warawanai"
  Powiedziałbym raczej „dobra robota, Hidehiko Sawada”. Podpinanie pod nazwę studia roboty projektanta postaci odbiera jego pracy nieco wartości, nieprawdaż?
 • Avatar
  ukloim 3.06.2019 17:43
  Re: Carole & Tuesday po 8 odcinku
  Komentarz do recenzji "Carole & Tuesday"
  Ej, ale „Someday I'll Find My Way Home” z piątego odcinka to akurat świetny utwór, pełny emocji i z przekazem. Jak na razie mój faworyt, nie licząc piosenek z openingu i endingu oczywiście.