Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
grafika: 6/10
fabuła: 6/10 muzyka: 5/10

Ocena redakcji

7/10
Głosów: 2 Zobacz jak ocenili
Średnia: 7,00

Ocena czytelników

5/10
Głosów: 4
Średnia: 5,25
σ=3,49

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Chudi X)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Meitantei Conan Magic File 4 ~Osaka Okonomiyaki Odyssey~

Rodzaj produkcji: seria OAV (Japonia)
Rok wydania: 2010
Czas trwania: 26 min
Tytuły alternatywne:
  • Detective Conan Magic File 4 ~Osaka Okonomiyaki Odyssey~
  • 名探偵コナンMAGIC FILE 4 ~大阪お好み焼きオデッセイ~
Tytuły powiązane:
Widownia: Shounen; Postaci: Policja/oddziały specjalne, Uczniowie/studenci; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność
zrzutka

Perypetie Conana, Heijiego i Kazuhy w drodze do restauracji podającej okonomiyaki. Przyjemne kino obyczajowe.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl
Ogryzek dodany przez: Chudi X

Recenzja / Opis

Sprawa przejęcia największego sterowca świata przez grupę terrorystyczną zostaje rozwiązana, a Conan, który był jednym z uczestników feralnego lotu, przebywa obecnie w domu Heijiego. Korzystając z okazji, młody detektyw z Osaki postanawia zabrać swojego kolegę do restauracji, w której podawane jest najlepsze okonomiyaki w mieście (zdaniem Heijiego oczywiście). Naszym bohaterom nie pozostało wiele czasu, bowiem za kilka godzin Conan musi dostać się na pociąg, którym uda się do Tokio. Czy młodzi detektywi w towarzystwie Kazuhy zrealizują swój plan? Czy nic nie stanie im na przeszkodzie w najedzeniu się do syta?

Akcja Meitantei Conan Magic File 4 ~Osaka Okonomiyaki Odyssey~ rozgrywa się po wydarzeniach znanych z filmu Meitantei Conan: Tenkuu no Lost Ship. Wyróżnia ją to na tle dwóch poprzednich produkcji z serii Meitantei Conan Magic File, które miały miejsce przed powiązanymi z nimi kinówkami. Niestety, w wyniku takiego, a nie innego rozwoju fabularnego nie obyło się bez spoilerów. Wytrwali fani cyklu Meitantei Conan, którzy są w stanie zapamiętać najmniejszy nawet szczegół, z pewnością przypominają sobie obietnicę Heijiego z kinówki Meitantei Conan: Shikkoku no Chaser. Podczas rozmowy telefonicznej „Wielki detektyw z Zachodu” powiedział Conanowi, że przy najbliższym spotkaniu w Osace zabierze go właśnie na okonomiyaki. Fani pamiętają również, że Heiji składał już podobne obietnice sporo czasu wcześniej i z różnych powodów nie dochodziły one do skutku. Fabuła recenzowanego anime jest prosta i nieskomplikowana. Heiji, Conan i Kazuha starają się dostać do wspomnianej restauracji, jednak na ich drodze pojawiają się różne problemy. Raz jest to gadatliwa sąsiadka, której jedynie z grzeczności nie wypada odmówić rozmowy, innym razem dochodzi do komplikacji na tle organizacyjnym czy do spotkania z fankami oraz osobami chcącymi podważyć autorytet młodych detektywów. Jakby na to nie spojrzeć, w większości są to rzeczy, które mogą przytrafić się każdemu w życiu codziennym, dlatego nie wyglądają one na nierealne, co pozwala nawet na lepsze utożsamienie się z bohaterami w trakcie seansu. Dzięki takiemu zabiegowi recenzowana produkcja jest przyjemna w odbiorze i nie irytuje irracjonalnością przedstawionych problemów i ich rozwiązań. Nie mogło zabraknąć pokazów dedukcji rodem z produkcji kryminalnych tudzież ocierających się o takowe, jednak wynika to z faktu, że dwójka młodych detektywów nawet w zwykłym problemie wynikającym z relacji międzyludzkich potrafi znaleźć drugie dno.

Bohaterami anime są Conan, Heiji i Kazuha. Ich zachowanie nie odbiega w żaden sposób od tego, które znane jest z innych produkcji wchodzących w skład cyklu Meitantei Conan. Recenzowana pozycja skupia się na ukazaniu relacji łączących postaci, kładąc największy nacisk na Heijiego i Kazuhę, odsuwając zaś ich kolegę z Tokio na nieco dalszy plan. Jest to niewątpliwy plus, ponieważ we wszystkich anime sygnowanych postacią Conana dużo więcej uwagi poświęca się relacjom pomiędzy Shinichim a Ran. Oprócz owej trójki będzie można zobaczyć także Ran, Sonoko, Jirokichiego Suzuki, profesora Agasę, detektywa Kogorou, członków grupy Detective Boys czy funkcjonariusza policji z Osaki – Gorou Ootakiego, który jest dobrym znajomym Heijiego. Wszystkie wymienione postaci służą jedynie za tło, a ich pojawienie się nie ma wpływu na ogólny poziom tego anime. Równie dobrze mogłoby ich wcale nie być. Ludzie spotkani w Osace należą do typowych „bohaterów dnia” ze słabo zarysowanymi i nierozbudowanymi charakterami.

Styl graficzny Meitantei Conan Magic File 4 nawiązuje do współczesnych produkcji z Conanem. Sporą rolę w jego tworzeniu odegrały komputery, co widoczne jest gołym okiem. Pomijając drobne wyjątki w postaci projektów pojazdów, animacja nie razi sztucznością i nie odrzuca od ekranu. Tła i przedmioty posiadają odpowiednią ilość szczegółów. Obyło się również bez zbędnych uproszczeń i deformacji w sylwetkach bohaterów.

Na ścieżkę dźwiękową składają się znane z cyklu utwory. Po co tworzyć coś zupełnie nowego dla zaledwie dwudziestosześciominutowego anime, skoro można wykorzystać stare i sprawdzone kompozycje? Twórcy anime niemal całkowicie zrezygnowali z „cięższych” melodii, wybierając te „lżejsze” i „radośniejsze”, co idealnie komponuje się z ogólną tematyką odcinka. Piosenką kończącą recenzowaną pozycję jest trzydziesty piąty ending serii telewizyjnej, zatytułowany Hello Mr. my yesterday. Łączy on w sobie elementy popu i rapu i jest czymś w rodzaju refleksji na temat życia.

Meitantei Conan Magic File 4 ~Osaka Okonomiyaki Odyssey~ wyróżnia się na tle produkcji z Conanem w roli głównej. Zamiast tytułu poruszającego tematykę kryminalną, twórcy zaserwowali widzom lekkie i przyjemne kino obyczajowe, którego problematyka jest jak najbardziej realna. Jest to niewątpliwie miła odmiana po odcinkach serii telewizyjnej i filmach, w których trup ściele się gęsto, a przestępcy przez pewien czas pozostają bezkarni, licząc na to, że udało im się dokonać zbrodni doskonałej. Dodatkowym plusem anime jest fakt, że skupia się ono na relacjach Heiji – Kazuha, co również jest miłą odmianą. Komu mogę polecić recenzowaną pozycję? Oczywiście nie można zapomnieć o wytrwałych fanach cyklu czy osobach lubiących detektywa z Osaki oraz jego przyjaciółkę z dzieciństwa. W następnej kolejności po Meitantei Conan Magic File 4 mogą sięgnąć osoby znudzone ciągłymi sprawami kryminalnymi prezentowanymi w serialu telewizyjnym. Wszystko to pod warunkiem, że są one odporne na spoilery lub widziały film Meitantei Conan: Tenkuu no Lost Ship – obie historie są ze sobą luźno powiązane. Pomijając zaś widzów zainteresowanych cyklem, anime ma szanse spodobać się fanom kina obyczajowego. Wszystkim innym odradzam seans.

Chudi X, 10 czerwca 2011

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: TMS Entertainment
Autor: Goushou Aoyama