Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Forum Kotatsu

Komentarze

Avellana

 • Avatar
  Avellana 12.11.2016 15:56
  Komentarz do recenzji "Mob Psycho 100"
  Faktycznie nie ma za co, bo tak miało być…
 • Avatar
  Avellana 12.10.2016 21:24
  Re: OMG
  Komentarz do recenzji "Saiki Kusuo no Psi Nan"
  Nic nie trzeba poprawiać, bo ta seria to ból głowy. Upraszczając, mogę napisać, że odcinki emitowane są pojedyncze (i nie mają 3 minut, tylko koło 5), ale potem – również oficjalnie, w japońskiej telewizji – są łączone w odcinek „pełny” i powtarzane. Ta właśnie wersja, pełnoodcinkowa, jest na CR. Nie mamy niestety możliwości uwzględniać takiej ekstrawagancji jak dwie różne długości i liczby odcinków w naszej bazie, więc na coś trzeba się było zdecydować.
 • Avatar
  Avellana 5.10.2016 19:04
  Komentarz do recenzji "Re: Zero Kara Hajimeru Isekai Seikatsu"
  Cóż, to w sumie miłe, że osobie posługującej się nickiem Spychu91 nasze teksty podobają się do tego stopnia, żeby je obszernie cytować… Acz na przyszłość bylibyśmy wdzięczni, gdyby podał nas jako źródło!
 • Avatar
  Avellana 5.05.2016 10:54
  Komentarz do recenzji "Mitsudomoe"
  Wiesz co, przyszedł mi do głowy dowód wiążący: gdyby tu była wcześniejsza recenzja, zostałyby po niej zrzutki. Zdarza mi się zdejmować teksty na życzenie recenzenta (acz są to bardzo, bardzo rzadkie przypadki), ale nigdy nie wycofywałam z bazy raz wstawionych zrzutek. Czyli jednak co innego.
 • Avatar
  Avellana 5.05.2016 10:30
  Komentarz do recenzji "Mitsudomoe"
  Przy prawie 3000 recenzji nie mogę być pewna, ale o ile dobrze sprawdzam, nie mam śladów żadnego wcześniejszego tekstu. Może pomyliło Ci się z którąś podobną…
 • Avatar
  Avellana 26.04.2016 17:15
  Komentarz do recenzji "Millennium Actress"
  No toteż pisałam wyżej „jeśli będzie spełniać odpowiednie warunki”. Nie ma gwarancji z automatu, że nowy tekst wejdzie na główną tylko dlatego, że jest dłuższy…
 • Avatar
  Avellana 26.04.2016 12:02
  Komentarz do recenzji "Millennium Actress"
  O tym, która recenzja jest główna, decyduję ja, więc nie zostałam skrzywdzona przez osoby trzecie ;) Recenzja The Beatle jest dłuższa, bardziej wyczerpująca, pisana z nowszej perspektywy. Większość moich starych tekstów jest do wymiany, o ile tylko nowy będzie spełniać odpowiednie warunki.
 • Avatar
  Avellana 22.04.2016 12:43
  Re: 3 odcinek
  Komentarz do recenzji "Unhappy"
  Dlatego właśnie napisałam „leciutko sadystyczne” – to nic specjalnie poważnego (pod żadnym względem), po prostu zamiast obserwować, jak bohaterki uroczo (i zabawnie) radzą sobie z problemami, obserwujemy, jak uroczo (i zabawnie) sobie z nimi nie radzą. Zaś te problemy, przynajmniej w tym odcinku, były im „narzucane” z góry przez nauczycielkę i obliczone właśnie na to, żeby sobie z nimi uroczo (i zabawnie) nie poradziły… Całkiem serio nie widzę w tym nic szczególnie złego, poza tym, że nie trafia w mój gust (ale wyjaśnienie byłoby obszerne i odwoływało się do innych serii).
 • Avatar
  Avellana 22.04.2016 10:06
  Re: A może by tak w końcu zabrać się za precurki...
  Komentarz do recenzji "Mahou Tsukai Precure!"
  Żółte kostiumy wyglądały okropnie (a bardziej – jakby się skończyły pomysły). Na pewno w recenzji, acz kiedy to będzie, napiszę o tym, że ta seria ma znacznie słabszy świat. To znaczy, niby bogatszy niż poprzednio (w dwóch ostatnich seriach, wspomnianych przez nas, „magiczny świat” był od początku pod złym zaklęciem i zasadniczo bezludny), ale przez to właśnie dopracowany. Pisałam w zajawkach, że rozumiem, że magowie w takim świecie nie muszą być optymalizowani pod czary bojowe jak w grach komputerowych, ale mimo wszystko całkowita bierność/bezradność w przypadku ataku potworów mocno razi. Szczególnie że nawet nie pokazano, że cudza, nie­‑precurkowa magia, byłaby nieskuteczna, choć pewnie tak należy zakładać. I rzeczywiście, rzucanie bohaterek z miejsca na miejsce też nie pomaga.

  Na plus muszę jednak zapisać, że obie dziewuszki są sympatyczne, zabawne w sposób zamierzony i mają dobrą „chemię”. To znaczy, są różne, ale łatwo da się uwierzyć w ich przyjaźń i kooperację. Poza tym misio­‑maskotka o bardzo małym rozumku jest fajna, przyznam że wolę to od tych takich sztampowych „wróżek” z Precure, które zawsze wydawały mi się okropnie brzydkie.
 • Avatar
  Avellana 22.04.2016 09:22
  Re: A może by tak w końcu zabrać się za precurki...
  Komentarz do recenzji "Mahou Tsukai Precure!"
  Nie w Go! Princess Precure, tylko w Happiness Charge Precure! – nie obrażaj pryncesek, bo to znacznie lepsza seria. Seiji nie zrównoważy marnego scenariusza, drewnianej połowy ekipy Precurek i koszmarnego Blue…
 • Avatar
  Avellana 30.03.2016 18:35
  Re: Magiczne eksplozje na zamek zmiotły siłą wybuchu literę w.
  Komentarz do recenzji "Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku o!"
  W tym miejscu zakładam, że Top wo Nerae jest niedopatrzeniem, bo inaczej szlag trafia wszelkie consistency i jakąkolwiek próbę obrony „o” w Konosubie.

  Dokładnie! I w paru jeszcze innych miejscach. Wytępiłam, co się dało (chyba że coś jeszcze przeoczyłam). Oczywiście w każdym przypadku forma z „wo” zostaje jako tytuł ukryty, więc jeśli ktoś będzie szukać tej formy, to znajdzie.

  Problem jest dokładnie taki, jak piszesz, czasem „przyjmuje się” jedna forma, a czasem druga. Bywa też, że sprawa jest nieustalona i obie pisownie funkcjonują obok siebie. Dlatego dla konsekwencji uznaliśmy, że będziemy stosować w tytułach głównych jeden rodzaj zapisu (z małymi wyjątkami – jeśli rzecz wyjdzie po polsku, stosujemy tytuł okładkowy). Do wyboru mieliśmy tylko porzucenie konsekwencji na rzecz „form utartych”, ale w wielu przypadkach naprawdę trudno powiedzieć, co jest utarte, a co nie.
 • Avatar
  Avellana 21.02.2016 18:19
  Komentarz do recenzji "Shinmai Maou no Testament Burst"
 • Avatar
  Avellana 10.02.2016 12:09
  Re: A może by tak w końcu zabrać się za precurki...
  Komentarz do recenzji "Mahou Tsukai Precure!"
  To jest tak jak napisałam w zajawce: po pierwszych trzech seriach nie zdarzyło się, żeby były tylko dwie bohaterki. Zarówno w Heartcatch Precure, jak i w Suite Precure zaczynało się od dwóch, ale potem do zespołu dochodziły jeszcze dwie i prawdę mówiąc, czegoś takiego spodziewałabym się i tutaj.

  Wszystkie serie Precure są dla dzieci, więc trzeba brać na to poprawkę: zło jest umiarkowanie straszne, ludzie zawsze są dobrzy i na pewno nie będzie nic ryzykownego, ani fabularnie, ani obyczajowo. Zobaczę, sama jestem ciekawa, czy to wyjdzie, bo konwencja zapowiada się sympatycznie.
 • Avatar
  Avellana 6.02.2016 22:25
  Re: Ave, czekamy na twoją ocene
  Komentarz do recenzji "Go! Princess Precure"
  Tak, wahałam się między zwyczajowym 7 dla „dobrych” serii Precure a właśnie 8. Zdecydowałam się na 8, ponieważ doszłam do wniosku, że ta seria jest najlepiej „wykończona” ze wszystkich. Przede wszystkim zawiera naprawdę najmniej wad, a to ma znaczenie. Fresh, choć fabularnie był równie fajny, miał takie spadki jakości grafiki, że w drugiej połowie oczy potrafiły boleć (a poza tym był w miarę przeciętny wizualnie). Heartcatch wyróżniał się urodą, ale naprawdę miał mocno niepozbieraną fabułę z mnóstwem nielogiczności i niedopracowanych wątków. Dlatego uznałam, że gdybym teraz, na dzień dzisiejszy, odpowiadała komuś na pytanie, od której serii zacząć, to wskazałabym właśnie tę, a w dalszej kolejności Fresh i Smile. Oczywiście, ta seria jest różowa, księżniczkowa i dziecinno­‑dziewczyńska, ale to jest konwencja tego cyklu, jak ktoś odpadnie od tej, to odpadnie od dowolnej.
 • Avatar
  Avellana 5.02.2016 13:01
  Re: Ave, czekamy na twoją ocene
  Komentarz do recenzji "Go! Princess Precure"
  Recenzja będzie już jutro!
 • Avatar
  Avellana 9.11.2015 13:08
  Komentarz do recenzji "Gekijouban Shingeki no Kyojin"
  Gdyby był aktorski, to miałby w wyróżnikach „live action”. To zbiorczy rekord dla dwóch filmów: Guren no Yumiya i Jiyuu no Tsubasa. Oba te tytuły są dodane jako ukryte, więc da się je znaleźć w naszej wyszukiwarce.
 • Avatar
  Avellana 24.10.2015 13:22
  Komentarz do recenzji "Aoharu x Kikanjuu"
  Bo jak ktoś zadaje sensowne pytanie, to może dostać sensowną odpowiedź…
 • Avatar
  Avellana 24.10.2015 13:04
  Komentarz do recenzji "Aoharu x Kikanjuu"
  Może po prostu dlatego, że rzecz jest dość nowa, a „surwiwal” przylgnęło do innej dziedziny aktywności fizycznej (nie wiem, czy można to sportem nazwać)? ASG to skrót od air soft gun.
 • Avatar
  Avellana 12.10.2015 11:29
  Re: Le sarcastico
  Komentarz do recenzji "Gatchaman CROWDS insight"
  Gwoli krótkiego wyjaśnienia, bo zwykle zostawiam mój tekst, żeby bronił się sam. Mel i Morg słusznie zakładają: jako żywo nie było moim celem „obrażanie” żadnej prawdziwej czy wyimaginowanej grupy. Do tej serii nie pasowała mi „zwyczajna” recenzja, taka jak choćby moje zeszłotygodniowe Non Non Biyori Repeat. Aczkolwiek przyznaję, że jeśli jakaś moja recenzja wywoływała oddźwięk (część po prostu przechodzi niezauważonych, czemu się specjalnie nie dziwię), to nieodmiennie pojawiało się założenie, że pisałam ją „przeciwko” komuś (o ile w ogóle nie „na złość”, bo i takie komentarze dawniej widziałam), podczas gdy zawsze staram się tylko odzwierciedlić własny punkt widzenia.

  Czy to przypadkiem nie oddaje idealnie tego, o czym opowiada to anime? Że odmienna opinia jest czymś niekomfortowym w porównaniu do konsensusu? Mnie też większą przyjemność sprawiają komentarze podzielające mój punkt widzenia, mimo że na logikę doskonale rozumiem, iż nie wszyscy będą go podzielać i niby przyznaję im do tego prawo, ale…
 • Avatar
  Avellana 21.09.2015 09:58
  Re: Nie żebym chciała to odświeżać, ale...
  Komentarz do recenzji "Hidan no Aria"
  Miałabym ochotę (jako osoba, która to cudo oglądała oraz pisała zapowiedź AA) wdać się w polemikę z praktycznie każdym elementem tej wypowiedzi, poczynając od upiornego wręcz generalizowania… Ale odniosę się tylko do jednego fragmentu:

  Spróbujcie obejrzeć bajki, które lubiliście w dzieciństwie, a gwarantuję, że obecnie, gdyby nie sentymenty, też byście je zjechali równo.

  Gwarantuję, że spora część oglądanych przeze mnie wtedy „bajek” nadal wydawałaby mi się bardzo udana, acz teraz ze świecą ich szukać. Natomiast regularnie wracam do ulubionych książek mojego dzieciństwa i mam poczucie, że teraz dopiero potrafię w pełni docenić ich urodę i dostrzec jeszcze to, czego jako dziecko nie widziałam. Tylko jest jeden warunek: to muszą być dobre bajki i to muszą być dobre książki… A wtedy się zawsze obronią.
 • Avatar
  Avellana 20.09.2015 13:34
  Re: ogryzek do poprawki
  Komentarz do recenzji "Nurarihyon no Mago [2012]"
  1) Rok w tytule to oczywiście literówka. Dziękujemy, poprawione.

  2) Widownia wywodzi się z docelowej grupy demograficznej czasopisma, w którym ukazuje się manga.

  3) Gatunki i wyróżniki zatwierdzamy zgodnie z wyborem osoby, która dodała ogryzek; jeśli nie zaznaczyła żadnych (tak jak w tym przypadku), przenosimy je z rekordu serii. W znakomitej większości przypadków jest to uzasadnione. Metodą alternatywną byłoby nie przydzielać w takiej sytuacji żadnych gatunków i wyróżników lub nie przyjmować ogryzków do anime, których nie oglądał ktoś z redakcji lub zaufanej grupy recenzentów. Wydaje mi się, że obecna metoda ma jednak sens: ostatecznie nic nie stoi na przeszkodzie, by ktoś z użytkowników w takim przypadku dał nam znać, że coś jest do poprawienia. Wymaganie, by wykazał się wyrozumiałością i życzliwością jest, jak sądzę, nadmiernie wygórowane.
 • Avatar
  Avellana 17.07.2015 10:14
  Komentarz do recenzji "Digimon Tamers: Boukensha-tachi no Tatakai"
  Mniej nawet chodzi o to, co kto wiedział, a bardziej o to, że wydarzenia na taką skalę powinny zostawić jakiś ślad na bohaterach. To nie wakacyjna przygoda do zapomnienia po dwóch dniach, a tak musiałaby zostać potraktowana, żeby „zmieścić” się w kanonicznej serii. Chociaż nie czepiałabym się tego szczególnie, bo to stały problem kinówek wychodzących w trakcie emisji serii telewizyjnej.
 • Avatar
  Avellana 10.06.2015 09:16
  Re: Coś tu jest nie tak
  Komentarz do recenzji "Clannad After Story"
  Właśnie po to wprowadziliśmy „zwijanie” komentarzy… Wielokrotnie spotykaliśmy się z zarzutami, że tniemy interesujące (przynajmniej dla ich uczestników) dyskusje, jeśli odchodzą od tematyki serii. Dlatego teraz staramy się raczej nie interweniować, dopóki rozmowa nie schodzi już całkiem na poziom pyskówki (na podstawie indywidualnych decyzji moderacji!) albo jeśli uczestnicy nie zaczynają rzucać mięsem. Jeśli ktoś się zorientuje, że dany wątek dla niego nie jest ciekawy, może go jednym kliknięciem „zwinąć” i nie wracać do niego.
 • Avatar
  Avellana 8.06.2015 21:04
  Komentarz do recenzji "Digimon Adventure 02"
  Ja jestem systematyczna. Jeśli nic się nie wydarzy, planuję przekopać cykl do samego końca. Recenzja nie wiem, kiedy będzie, bo niby teraz kolejki nie ma, ale nie wiem, czy się od razu zbiorę do napisania.
 • Avatar
  Avellana 8.06.2015 20:38
  Komentarz do recenzji "Digimon Adventure 02"
  Qinglongmon & Co. też w pierwszej serii siedzieli chyba zaszyci w jakiejś dziurze fabularnej… Ale nic, kończę Tamers i szykuję już sztućce do zeżarcia.